SunAirCup 2005

28. juli 2005

SunAirCup 18-28. juli 2005


http://www.sunaircup.dk/

Deltagerne fra ØSF var Lech i R8, Bent Svenningsen / Søren Sarup med Jesper Andersen og Jan Hebnes i RR og Carsten Larsen i LD.
Til at hjælpe piloterne havde vi Kresten, Morten Voss og Rolf.
På trods af det manglende flyvevejr udmærkede flere af ØSF-piloterne med flotte placeringer.

R8 med Lech blev nr. 1 i oldboys. Han fik overrakt et rejse-gavekort med Sun Air.
RR med Bent, Søren, Jan og Jesper blev nr. 2 i 2-sædet.
LD med Carsten blev nr. 19 i SAC klassen.

Du kan læse hele beretningen på medlemssiderne.

Detaljerede resultater findes på http://www.sunaircup.dk



Old Boys - #1 Lech


2sædet - #2 Jesper og Jan (Bent og Søren)


SunAir klassen


18m klassen


Old Boys 2005
Arnborg 18.-28. Juli
After Day 3, 7/27/2005, Final results
# CN Pilot Klub Fly Point
1. R8 Lech Bojanowski Østsjælland LS 8/18m 1497
2. SL Stener Leander Nielsen SG-70 Discus 2CT 1485
3. XL Niels Erik Skærlund m.fl. Herning ASH 25M 1481
4. T Bent Skou Mogensen SG-70 Ventus 2cM/18m 1439
5. TI Jørgen Ib SG-70 Ventus CT 1410
6. 1W Niels Sundberg Aviator-Ålborg Duo Discus T 1115
7. X3 Flemming Kristensen Aviator-Ålborg Ventus bT 16.6m 784
8. DX Jørgen Erik Dantoft FFF DG 400/17 725
9. PJ Erik Leander Nielsen Holstebro LS-1F 527
10. RX Lynge Christiansen Lolland-Falster Mini Nimbus 459

DM 2 Sædet 2005
Arnborg 18.-28. Juli
After Day 3, 7/27/2005, Final results
# CN Pilot Klub Fly Point
1. IK Morten Nielsen m.fl. SG-70 Duo Discus T 1774
2. RR Bent Svenningsen m.fl. Østsjælland Duo Discus T 1536
3. VK Niels Christian Olesen m.fl. Herning Duo Discus 1497
4. MX Poul Kim Larsen m.fl. Midtsjælland Duo Discus 1467
5. VN Per Kragsø m.fl. Herning Duo Discus T 1328
6. 1W Niels Sundberg Aviator-Ålborg Duo Discus T 1286
7. V4 Henrik Bill m.fl. Vestjysk Duo Discus T 1118
8. EZ Søren Grum-Schwensen m.fl. SG-70 DG 1000/20m 955

SAC 2005
Arnborg 18.-28. Juli
After Day canceled, 26-07-2005, Day canceled
# CN Pilot Klub Fly Point
1. I Jan Hald Midtsjælland Ventus C 17.6m 1402
2. 4M Anders Møller Andersen Aviator Nimbus 4M 1256
3. SL Stener Leander Nielsen SG-70 Discus 2CT 1213
4. 72 Lars Ulrik Jensen SG-70 Std. Libelle 1156
5. TK Jimmy Frost Roelsgaard Skrydstrup Std. Cirrus 1146
6. IK Morten Nielsen m.fl. SG-70 Duo Discus T 1140
7. HC Hans Chr. Hoeck Nordjysk DG 808S/18m 1128
8. R8 Lech Bojanowski Østsjælland LS 8/18m 1108
9. XL Niels Erik Skærlund m.fl. Herning ASH 25M 1103
10. EM Johnny R. Jensen Billund ASW 27 1088
11. TI Jørgen Ib SG-70 Ventus CT 1064
12. T Bent Skou Mogensen SG-70 Ventus 2cM/18m 1061
13. B7 Jens Peter Jensen Tølløse PIK 20 B 1027
14. EE Lars Peder Hansen Billund DG 600/18m 922
15. 5M Jan S. Rasmussen m.fl. Vejle LS 4 920
16. RR Bent Svenningsen Østsjælland Duo Discus T 915
17. VK Niels Christian Olesen m.fl. Herning Duo Discus 897
18. LD Carsten Larsen Østsjælland LS 4 883
19. MX Poul Kim Larsen m.fl. Midtsjælland Duo Discus 831
20. LP Peter Meilhede Hansen Vejle LS 6/18m 735
21. XB Carsten Hyldborg Jensen Vejle Ventus B 16.6m 709
22. VN Per Kragsø m.fl. Herning Duo Discus T 691
23. 1W Niels Sundberg Aviator-Ålborg Duo Discus T 658
24. EZ Søren Grum-Schwensen m.fl. SG-70 DG 1000/20m 638
25. V4 Henrik Bill m.fl. Vestjysk Duo Discus T 605
26. RA Per Givskov Kristensen m.fl. Vejle Ventus 2cT/18m 575
27. G2 Tue Kyndal Aviator-Ålborg LS 6/18m 526
28. KW Kjartan Færch m.fl. Midtsjælland ASW 20 16.6m 509
29. DX Jørgen Erik Dantoft FFF DG 400/17 494
30. PO Niels Henrik Simonsen m.fl. SG-70 DG 300 WL 459
31. X3 Flemming Kristensen Aviator-Ålborg Ventus bT 16.6m 387
32. PJ Erik Leander Nielsen Holstebro LS-1F 377
33. RX Lynge Christiansen Lolland-Falster Mini Nimbus 272

DM 18M 2005
Arnborg 18.-28. Juli
After Day 3, 7/27/2005, Final results
# CN Pilot Klub Fly Point
1. I Jan Hald Midtsjælland Ventus C 17.6m 2197
2. HC Hans Chr. Hoeck Nordjysk DG 808S/18m 1922
3. T Bent Skou Mogensen SG-70 Ventus 2cM/18m 1836
4. EM Johnny R. Jensen Billund ASW 27 1720
5. SL Stener Leander Nielsen SG-70 Discus 2CT 1708
6. R8 Lech Bojanowski Østsjælland LS 8/18m 1685
7. EE Lars Peder Hansen Billund DG 600/18m 1455
8. LP Peter Meilhede Hansen Vejle LS 6/18m 1233
9. XB Carsten Hyldborg Jensen Vejle Ventus B 16.6m 1224
10. G2 Tue Kyndal Aviator-Ålborg LS 6/18m 1111
11. KW Kjartan Færch m.fl. Midtsjælland ASW 20 16.6m 1007
12. DX Jørgen Erik Dantoft FFF DG 400/17 638